DSRA
Zdrowie » DSRA
• DSRA (Dental-Skeletal-Retinal Anomaly)
Anomalia zębowo-szkieletowo-siatkówkowa to bardzo ciężka choroba o podłożu genetycznym, występująca u cane corso. Mechanizm dziedziczenia jest określany jako autosomalny recesywny. Choroba ta istnieje w rasie od dawna, jednak dopiero w maju 2021r dzięki zaangażowaniu naukowców oraz hodowców z wielu krajów udało się wyizolować gen odpowiadający za to schorzenie.
Genotyp DSRA określa się następująco:
• Czysty - DSRA-N/N, DSRA-clear, DSRA-free (pies nie posiada kopii wadliwego genu)
• Nosiciel - DSRA-N/DSRA, DSRA-carrier (pies posiada jedną kopię wadliwego genu)
• Chory - DSRA-DSRA/DSRA, DSRA-affected (pies posiada dwie kopie wadliwego genu)
Akceptowalne i bezpieczne są skojarzenia par DSRA-N/N x DSRA-N/N oraz DSRA-N/N x DSRA-N/DSRA
Chore szczenięta rodzą się po rodzicach, którzy są nosicielami wadliwego genu. Symptomy choroby widać bardzo szybko i nie da się ich nie zauważyć. Już u kilkutygodniowych szczeniąt widoczne są zmiany szkliwa zębów, tzw. szklane zęby. Wraz z wiekiem pojawiają się deformacje kończyn, szkieletu, karłowatość (dwarfism), wypadanie zębów, utrata wzroku i słuchu. Zazwyczaj szczenię żyje dość krótko, do około roku rozwijają się wszystkie objawy, co powoduje duży dyskomfort i prowadzi do śmierci. Znane są jednak nieliczne przypadki psów chorych dożywających kilku lat.
Nosiciel jest klinicznie zdrowy i nigdy nie zachoruje na DSRA!!!
Psy bezobjawowe mogą być genetycznie nosicielami DSRA.
Bardzo ważne jest określenie genotypu DSRA psów przeznaczonych do rozrodu i kojarzenie par, w których co najmniej jedno z rodziców jest czyste (DSRA-N/N). Z połączenia psa czystego z nosicielem nie urodzi się żadne szczenię chore. Mechanizm dziedziczenia obrazuje załączony diagram.
Z pary rodziców wolnych od DSRA (DSRA-N/N) wszystkie szczenięta będą genetycznie czyste (DSRA-N/N) przez dziedziczenie (by parentage).
W populacji cane corso liczba potwierdzonych nosicieli jest bardzo duża, coraz więcej hodowców podchodzi świadomie i odpowiedzialnie do problemu DSRA i bada swoje psy. Nie ma linii czystych, bezpiecznych, nosiciele są we wszystkich znanych i powszechnie używanych liniach hodowlanych. Wśród hodowców i lekarzy weterynarii na całym świecie jest jednomyślna zgoda, że nosicieli nie powinno się odsuwać z hodowli - w krótkim czasie pula genetyczna zostałaby znacznie zawężona, co mogłoby spowodować kolejne mutacje genetyczne i problemy zdrowotne.
Od momentu pojawienia się testu moje psy są sukcesywnie badane, a skojarzenia są tak dobierane, by nigdy nie urodziły się chore szczenięta.
Test na DSRA jest dostępny (między innymi) w laboratorium Laboklin pod numerem 8698, cena badania to 230zł (plus koszt usługi weterynaryjnej związanej z pobraniem i wysyłką próbki). Materiał do badania to wymaz z błony śluzowej policzka lub próbka krwi.
© Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości informacji, zdjęć, grafik, kodów html, php, css, java script i innych zawartych na moich stronach w formie elektronicznej lub jakiejkolwiek innej bez zgody autora zabronione. Niniejsza strona internetowa podlega ochronie prawa autorskiego, na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku. Wszelkie osoby reprodukujące tę stronę tak we fragmentach, jak i w całości bez wiedzy i zgody autora podlegały będą odpowiedzialności karnej.