BARF/ RAW

  • www.lunderland.org
    www.lunderland.org
  • www.pokusa.org
    www.pokusa.org
  • "W zgodzie z naturą"
    "W zgodzie z naturą"

BARF (Biologically Appropriate Raw Food) czyli biologicznie odpowiednie surowe jedzenie - to sposób żywienia zwierząt jak najbardziej zbliżony do naturalnego, uwzględniający pochodzenie ewolucyjne, budowę i funkcjonowanie ich układu pokarmowego. Tak jak dla krów naturalne jest jedzenie trawy, ziół na łące, tak dla psów naturalnym pożywieniem jest surowe mięso, kości, jaja.

Zawsze dużą wagę przykładałam do świadomego żywienia moich psów, to my jako opiekunowie decydujemy co znajdzie się w psiej misce. Z dietą BARF zetknęłam się po raz pierwszy w roku 2007. W międzyczasie moje psy jadły również dobrej jakości suche karmy, a surowe warzywa, owoce, mięso i kości dostawały jako dodatek. W chwili obecnej jest stosunkowo łatwy dostęp do szerokiego asortymentu różnych gatunków mięs, a rynek naturalnych suplementów jest także coraz bogatszy. Jednocześnie pojawia się coraz więcej opracowań i badań na temat wpływu diety na zdrowie psów, a przede wszystkim wzrosła świadomość konsekwencji długotrwałego żywienia produktami wysoko przetworzonymi, jakimi są karmy komercyjne.

Dieta BARF to powrót do korzeni, bo chociaż nasze udomowione psy nie są wilkami, to ewolucyjnie pod względem anatomii i fizjologii układu trawiennego praktycznie nie różnią się od swoich przodków. Pies jest mięsożercą, jego organizm jest przystosowany do trawienia surowego mięsa, surowych kości, wykorzystywania białek i tłuszczów zwierzęcych jako budulca i źródła energii. Produkty roślinne są zbędne w diecie, poza niewielką ilością warzyw i owoców. Kluczowe jest maksymalne urozmaicenie dostarczanych gatunków mięsa, a więc różnorodność aminokwasów. W diecie BARF podaje się psom wołowinę, koninę, drób (kura, kaczka, gęś, indyk, struś), baraninę, królika, dziczyznę (poza dzikiem, ze względu na ryzyko zarażenia wirusem Aujeszky'ego), ryby wolne od tiaminazy (łosoś, dorsz, pstrąg) - bilansując odpowiednie proporcje między mięsem, kośćmi, tłuszczem i podrobami. Codziennie podaję moim psom surowe jajka, które są niezwykle bogate w witaminy i substancje odżywcze - jajko zostało oficjalnie uznane za nutraceutyk.

Zachęcam do zapoznania się z ofertą firmy BARFIAKI

Dieta BARF to nie tylko mięso i kości, pies odżywiając się różnymi częściami zwierząt, szczególnie tych pochodzących z chowu przemysłowego, nie otrzymuje wszystkich niezbędnych związków i pierwiastków - chociażby dlatego, że nie zjada regularnie żołądków i jelit z treścią pokarmową swoich ofiar, tak jak to robią wilki. Na rynku są dostępne naturalne suplementy uzupełniające dietę BARF, podstawowe to algi morskie (źródło jodu i mikroelementów), drożdże browarnicze (działanie probiotyczne, źródło witamin z grupy B, selen), a także wysokiej jakości olej z dzikiego łososia jako uzupełnienie Omega-3 (jeśli nie ma dostępu do mięsa z dzikiego łososia). Istotnym elementem dietoprofilaktyki są zioła (czystek, pokrzywa, ostropest plamisty), mączka z małża nowozelandzkiego (wsparcie dla stawów), a także dokładnie rozdrobnione pestki dyni i słonecznika (źródło magnezu). Tak zbilansowana dieta pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Więcej o suplementach można poczytać tu

Dietę psów w mojej hodowli uzupełniam suplementami LUNDERLAND oraz POKUSA.

Właściciele, którzy zdecydowali się spróbować BARFa dostrzegają mnóstwo pozytywnych zmian u swoich pupili. Psy mają więcej energii, znika nieprzyjemny zapach, zmniejsza się kamień nazębny, sierść staje się sprężysta i błyszcząca, ustępują alergie i problemy trawienne, poprawiają się wyniki reprodukcyjne u zwierząt hodowlanych. Zauważalne są zmiany w zachowaniu psów, znika problem zjadania śmieci i odchodów na spacerach, psy są spokojniejsze, bardziej zrównoważone, łatwiej się koncentrują. Również etap gryzienia kości, szarpania większych kawałków mięsa jest zaspokajaniem naturalnych atawistycznych potrzeb psa, działa wyciszająco, uspokajająco. Można by śmiało rzec, że większość problemów zdrowotnych i behawioralnych ma swoje podłoże w niedoborach żywieniowych i w zaburzeniu zaspokojenia instynktów pierwotnych.

Wbrew pozorom dieta ta nie jest droższa niż dobrej jakości karma komercyjna, komponowanie posiłków nie jest skomplikowane, a korzyści naturalnego żywienia stają się szybko zauważalne. Wiadomo, że nic nie jest prostsze od nasypania suchej karmy do miski, RAW to dieta dla ambitnych i myślących właścicieli psów. Konieczne jest zapewnienie zaplecza do przechowywanie zapasów, trzeba mieć minimum miejsca w zamrażarce, znaleźć źródła, w których zakupimy dobre, świeże różnorodne mięsa. Przy tym sposobie żywienia mamy pełną kontrolę nad eliminacją alergenów, kalorycznością posiłków, idealnie możemy dopasować dietę do aktualnych potrzeb konkretnego psa. Niezależnie od naszych starań w bilansowaniu pożywienia, warto przynajmniej raz w roku zrobić psu badania krwi, aby ewentualnie zmodyfikować posiłki czy suplementację.

Zawsze służę pomocą w prowadzeniu diety właścicielom psów z mojej hodowli. Dostaję również wiele wiadomości z prośbą o rady, rozpisanie posiłków dla psów, których nie znam - niestety z powodu ograniczeń czasowych i mojego zaangażowania w życie psiaków z mojej hodowli, nie jestem w stanie wszystkim pomóc - wymaga to zawsze wnikliwej analizy stanu zdrowia psa, kondycji, trybu życia, określeniu zapotrzebowania na składniki odżywcze, zlecenia odpowiednich badań kontrolnych itd. Jest jednak świetna oferta - płatna indywidualna pomoc fachowców znających się na naturalnym żywieniu psów. Polecam!

RAW - konsultacje - psy

RAW PSY - modelowanie RAW (również w języku angielskim)

Zachęcam także do czytania ciekawego barfnego bloga

Gorąco polecam książkę "W zgodzie z naturą. Biologicznie odpowiednia surowa dieta psa bez tajemnic" Izabeli Sekuły. Lektura jest absolutnie obowiązkowa, bo dieta ta - choć bardzo intuicyjna - wymaga jednak wiedzy i poznania zasad działania organizmu psa. Książkę czyta się "jednym tchem"! 

Ciekawych, co moje psy mają w miskach, zapraszam do GALERII

 

(c) Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości informacji, zdjęć, grafik, kodów html, php, css, java script i innych zawartych na moich stronach w formie elektronicznej lub jakiejkolwiek innej bez zgody autora zabronione. Niniejsza strona internetowa podlega ochronie prawa autorskiego, na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku. Wszelkie osoby reprodukujące tę stronę tak we fragmentach, jak i w całości bez wiedzy i zgody autora podlegały będą odpowiedzialności karnej.

Facebook